Zmiany ojca

2011-02-10 12:30


Niektórzy tatusiowie zmieniają swój wygląd zewnętrzny, na przykład zapuszczając brodę, inni pracują po godzinach albo biorą nawet drugą pracę, aby mieć pewność, że będą w stanie utrzymać rosnącą rodzinę. Inni z kolei remontują dom lub zaczynają nowy projekt. Myślą też o swoich własnych ojcach i zastanawiają się, czy będą tacy sami, czy inni. Większość czuje spory niepokój, choć mężczyznom bardzo trudno jest to okazać. Te mieszane uczucia pobudzają energię do wprowadzania przystosowań, związanych z noworodkiem i stawaniem się takim ojcem, jakiego maleństwo będzie potrzebowało. Jest to zatem zdrowa obawa.

Ojciec jest bardzo ważną osobą w życiu malucha, już przed jego narodzeniem. Wielu ojców „bawi się” ze swoimi nienarodzonymi dziećmi, mówiąc do nich i śpiewając lub delikatnie masując brzuch mamy. Jeśli tata był wystarczająco blisko, noworodek rozpozna jego głos po urodzeniu.

Niemowlęta silnie związane z tatusiami czerpią z tego faktu wiele różnorodnych korzyści. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki łatwiej przechodzą poród, w miarę dorastania budują lepszy autowizerunek i lepiej radzą sobie w szkole, jeśli tatusiowie angażują się w ich wychowanie.

Tatusiowie nie są mamusiami (i nie chcielibyśmy, żeby tak było!) i tworzą z dziećmi specyficzny rodzaj interakcji, który nie jest taki sam, jak relacja z mamą. W 4. tygodniu życia noworodek reaguje w wyjątkowy sposób na widok taty. Wygina się do przodu, a jego twarz przybiera wyraz niecierpliwego oczekiwania – unoszą się brwi, otwierają usta, oczy błyszczą. Maluch jest gotowy do zabawy. Gry, historyjki, zabawy i chichoty, które ze sobą dzielą, są inne od tych pomiędzy mamą i niemowlęciem.

Ojcowie i matki mają często specyficzne style realizacji rodzicielstwa. Przekazują dziecku inne spojrzenia na życie i uczą go różnych umiejętności. Oboje przechodzą szkolenie wykonując kolejne zadania – opiekując się niemowlęciem na swój własny sposób, ucząc się na własnych błędach. Każdy rodzic potrzebuje czasu, żeby przećwiczyć te nowe umiejętności.

Aby uzupełnić swoją wiedzę, tatusiowie mogą odpowiedzieć na poniższe pytania, które skłonią ich do zastanowienia się nad swoim ojcostwem:

 W jaki sposób bawisz się lub uspokajasz swoje dziecko w łonie matki? Jak dzidziuś na to reaguje? Czy masz dla niego specjalną piosenkę?

 Jak bardzo chcesz być zaangażowany w fizyczną opiekę nad noworodkiem? Które z zadań opiekuńczych chcesz podejmować? Kiedy zaczniesz je wykonywać?

 Które z zachowań swojego ojca chcesz naśladować? Co chcesz zrobić inaczej?

 Czy zmieniłeś swój wygląd zewnętrzny? Jaki jest twój własny wizerunek dobrego ojca?

Czy Twoje dziecko będzie nosić Twoje nazwisko, Twoje niemowlęce ubranka, czy będzie bawić się Twoimi starymi zabawkami? Czy też chcesz, żeby wszystko rozpoczęło od nowa?