Rola taty w rozwoju dziecka.

Czy rzeczywiście osoba ojca jest tak ważna w procesie rozwoju dziecka? Czy miłość mamy i troska pozostałych członków rodziny nie wystarczą?

Co sprawia, że nieobecność taty jest powodem zaburzeń w wychowywaniu dziecka?

Tata a ciąża

Ciąża to wspaniałe dziewięć miesięcy, w których dziecko zawiera specjalną więź z matką. Dziecko jest integralną częścią kobiety. Kobieta nie może doczekać się momentu, w którym zobaczy swoje maleństwo. Już w chwili, w której padają słowa „jesteś w ciąży”, kobieta wie, że stała się matką. U mężczyzny ten proces przebiega dużo wolniej.

Mężczyzna musi przyzwyczaić się do myśli, że w jego życiu pojawi się ktoś, kogo będzie kochał. Ten moment może zacząć się na sali porodowej. Może, ale nie musi. Mężczyzna powinien jednak zrozumieć, że już od chwili poczęcia zaczyna się specjalna rola ojca.

Kiedy brzuch przyszłej mamy rośnie, przyszły tata musi dbać o niego poprzez dotyk, masaż, szeptanie. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale maluszek doskonale wie, kiedy dotyka go mama, a kiedy tata. Wie, że czekają na niego dwie osoby.

Tata po porodzie

Po porodzie rola ojca staje się coraz ważniejsza. Mężczyźni zupełnie inaczej opiekują się dzieckiem niż kobiety. Mężczyzna ma pewniejsze ruchy, jest silniejszy, często umie zapomnieć o uczuciach i wrażliwości, kiedy trzeba zrobić coś naprawdę ważnego (np. zorganizować wyprawę do lekarza). Dlatego kobiety powierzają różne zadania mężczyznom.

Tata a rozwój psychiczny

Ojciec kocha dziecko inaczej niż matka. Miłość ojcowska rozwija się stopniowo, podczas, gdy miłość macierzyńska jest bezwarunkowa. To ojciec chętniej gra z dzieckiem w gry planszowe, pobudzające wyobraźnię (puzzle, warcaby), to dzięki obecności ojca, u dziecka kształtuje się zdrowy obraz moralności i dobrego postępowania.

Ojcowie, którzy uczestniczą w rozwoju dziecka, mogą pochwalić się pewniejszymi, aktywniejszymi, o wysokiej samoocenie dziećmi. W rodzinach, gdzie brakuje ojca możemy zaobserwować u dzieci płochliwość, lęk oraz brak wiary we własne siły. Ojciec jest zazwyczaj większym autorytetem, to o ojcu mówi się jak o największym bohaterze. Małe dziewczynki często mówią, że „poślubią tatę”, a chłopcy, że „będą tacy jak tata”.

Tata a rozwój fizyczny

Podczas zabaw z ojcem dziecko uczy się świata z perspektywy mężczyzny. Męski pierwiastek w życiu dziecka to bardzo ważny element rozwoju. Ojciec oswaja dziecko z lękiem czy strachem (podrzuca do góry, „kręci samolot”), namawia do walki i naucza (jazda na pierwszym rowerze, wchodzenie po schodach).

Podczas, gdy matka dba o poczucie wrażliwości, estetykę, rozwój uczuć. Tata doskonale stymuluje wysiłek dziecka, podczas zabaw na świeżym powietrzu lub na basenie.

Drogi tato… jeśli boisz się, że zrobisz coś nie tak, że nie będziesz idealny, nie martw się. To bardzo ważne, żeby pokazać własnemu dziecku, że każdy może popełniać błędy. Sztuką jest umiejętność przyznania się do pomyłek i chęć naprawienia błędu. Powodzenia!