Rady dla przyszłych ojców 

 

- w Twoim życiu zaistniały zmiany: pojawiło się w nim dziecko, stałeś się ojcem. Musisz spokojnie odnaleźć się w nowej sytuacji, oswoić z faktem, który na zawsze zmienia Twoje życie. Nie daj się pokonać rozczarowaniom; napięcie związane z nowymi obowiązkami, zwykłe przeciążenie pracą, niepokój o przyszłość powodują, że normalne problemy i troski urastają do olbrzymich rozmiarów i są odbierane jako nie do przezwyciężenia. Zachowaj trzeźwość umysłu i ciała oraz dystans. Nie poddawaj się panice i zniechęceniu. Zastosuj się do części rad przekazanych Twojej żonie. Dziel z nią swoje codzienne radości i smutki, niepokoje i plany na przyszłość. Rozmawiajcie ze sobą jak najczęściej, bo tylko poprzez wspólną wymianę myśli i uczuć można stworzyć atmosferę sprzyjającą radosnemu przyjęciu dziecka do Waszej rodziny.

 

- jesteś w tej samej mierze co żona rodzicem dziecka, dlatego podejmij współodpowiedzialność za jego rozwój. Poczuj się ?pierwszą linią obrony? dla niego i żony, oboje Cię potrzebują. Twoje pozytywne nastawienie do dziecka oraz do zmian, jakie spowodowało jego poczęcie, pozwoli żonie zaspokoić jej potrzeby psychiczne, np. bezpieczeństwa, akceptacji, uznania. Pamiętaj, kobiety, które mają w mężu oparcie, zwykle wyżej oceniają

 

        Swoje przygotowanie do spełnienia funkcji rodzicielskiej, a przez to faktycznie odnoszą większe sukcesy, np. łatwiej znoszą trudy porodowe, dłużej karmią piersią, chętniej przebywają z dzieckiem, macierzyństwo daje im większą satysfakcję. Okazując żonie miłość, wzbogacasz jej miłość do dziecka, a tym samym pośrednio, ale istotnie wpływasz na jego prawidłowy rozwój.

 

- organizm żony zużywa całą swoją energię na wspomaganie rozwoju dziecka, stąd spadek wydolności, częste zmęczenie, podatność na stresy. Zatem potrzebuje ona pomocy w wykonywaniu cięższych prac fizycznych, a niekiedy wyręczenie w drobnych czynnościach domowych, aby mogła ?wziąć oddech?.

 

- uspokajanie ? wzbudzaj w żonie wiarę, że na pewno świetnie sobie poradzi z problemami kolejnych miesięcy okresu oczekiwania i przy porodzie. Okaż żonie szacunek jako matce Waszego dziecka.

 

- nie zapominaj o różnych formach intymnych kontaktów, które nie powinny ograniczać się do współżycia seksualnego. Należy wybrać to, co Wam w danej chwili najbardziej odpowiada, np. wspólny spacer, słuchanie muzyki, gotowanie, czytanie książek.

 

- okaż swoje zainteresowanie sprawami dziecka, np. poprzez czytanie odpowiednich książek, uczestnictwo w szkole rodzenia i w ćwiczeniach przygotowujących do porodu. Dopilnuj, aby prowadziła właściwy tryb życia. Staraj się nawiązać kontakt z dzieckiem, np. myśl o nim, fantazjuj na jego temat, rozmawiaj z nim, słuchaj go, dotykaj go, przygotuj mu miejsce w waszym mieszkaniu.

 

- jeżeli zdarzyło Ci się kiedyś stosować jakieś używki, np.  alkohol, papierosy - musisz z nich zrezygnować. W przeciwnym razie narażone będzie zdrowie i życie Twojego dziecka.